Turnike Sistemleri

Aksiyon Teknoloji olarak günlük hayatın içerisinde çözümler sunmayı prensip edinmiş bulunmaktayız. Bu maksatla güvenliği artırmak, geçişleri kontrol altında tutmak maksadıyla uygulanan geçiş kontrol sistemlerini de ürün yelpazemiz içerisinde bulundurmaktayız. Geçiş kontrol sistemlerinin temelinde bulunan Bel tipi, Boy Tipi ve Yana açılır turnikeleri kullanmaktayız. Ürün ve fiyat çeşitliliği sağlamak maksadıyla, proje odaklı olarak, projeye en uygun ürünü, farklı marka ve modellerde tedarik ederek müşterimizin hizmetine sunmayı prensip edindik.

BEL TİPİ TURNİKELER

İç ve dış mekanlarda kullanım imkanı sağlayan dayanıklı ürünler olup, orta düzeyde güvenlik gerektiren alanlarda erişim ve geçiş kontrolü sağlar. Ticaret merkezleri, okul, kamusal binalar gibi insan yoğun alanlardaki geçiş yükünü kaldırabilecek şekilde
üretilmişlerdir. Ana gövdeleri ve kolları yüksek kalite Sb paslanmaz çelikten üretilmektedir. 120 derece aralıkla geçiş sınırlaması yapan rotor sistemi kullanılır. Turnike içi malzemeler de korozyona karşı dayanıklı, imalat çeliği malzemelerden üretilir. Çift yönlü harekete müsait olup, istenirse yazılımsal veya donanımsal olarak tek yönlü olarak konumlandırılabilirler. Bir yöne hareket başladığında, dönüş tamamlanana kadar, yaylı ve hidrolik sistemler kullanılarak, hareketin tamamlanması sağlanır, (geri dönüş engellenir.) Deprem, yangın, terör saldırısı gibi acil durumlarda, panik butonu bağlantısı ile turnike mekanizması serbest bırakılarak serbest geçiş sağlanır. (Opsiyonel) Kırılan kol eklentisi ile turnike serbest moda almadan, elektriksel olarak serbest geçiş sağlanabilir. Tek ayaklı veya çift ayaklı modellerle değişik montaj seçenekleri sunulabilmektedir. 110-240 Volt AC şebeke bağlantısına ek olarak, kullanılan dönüştürücüler ile iç donanım 24 VDC (Maksimum 30W) ile çalışmaktadır. LED tabanlı geçiş uyarı sistemleri ile kullanıcılar bilgilendirilir. Standart olarak kabul edilen 30 kişi/dakika (2sn/tek geçiş) hızında çalışmaktadır. RS232, Kuru kontak veya TTL/CMOS (5-48 VDC) arayüzleri ile harici sistemler ile kontrol edilebilir.

BOY TİPİ TURNİKELER

Bu sınıftaki ürünler Yarı Boy ve Tam Boy olarak iki temel sınıftadır. Stadyumlar ve eğlence merkezleri gibi kalabalık insangruplarının geçişlerinin kontrol altına alınması gereken alanlarda kullanılmak için tasarlanmıştır. Genellikle yan yana monte edilerek kalabalık grupları karşılamak için tasarlanmıştır. 3 kollu ve 4 kollu seçenekleri ile geçişin rahatlığı ve güvenliği arasında seçim yapma olanağını sunmaktadır. Turnikeler tek yada çift yönlü geçişe uygun olarak üretilmiştir. Tek yöne veya iki yöne birden giriş izni verilebilir. Elektrik kesilmelerinde veya tehlike anlarında, turnike iki yöne serbest bırakılabilir veya kilitlenebilir. Elektrik kesilmelerinde giriş-çıkışlar serbest bırakılabilir. Talep üzerine paslanmaz çelik veya geniş renk yelpazemizden elektrostatik boyalı olarak üretilmektedir. 24 VDC gerilimle maksimum 30 W güçle çalışırlar. Giriş ve çıkış olarak çift yönlü çalışma özelliği vardır. Opsiyonel olarak butonla, uzaktan kumandayla kontrol edilebilme özelliği mevcuttur. Yine opsiyonel olarak mekanik sayaç takılabilir. Geçiş kontrol uygulama ve donanımlarıyla uyumlu halde çalışabilmektedirler.

SALINCAK TİPİ (SWING GATE) TURNİKELER

Dahili ve harici mekanlarda, personel, engelli ve malzeme geçişlerinde kullanılması amacı ile tasarlanmıştır. Tekil olarak kullanılabilir olmakla beraber Bel Tipi turnikelere tamamlayıcı ürün olarak tavsiye edilir. Opsiyonel olarak kanat(lar) üzerine ikaz işaret veya yazıları eklenebilir. Kanatlar metal ve pleksiglass malzeme olarak kullanılabilir. 24 VDC ile maksimum 30W güç ile çalışmaktadır. Kuru kontak çıkış verebilen geçiş kontrol üniteleri ile çalışabilmektedir. Motorun hız kontrolü yapılabilmektedir. Ayarlanabilen bir süre sonra kendi otomatik kapanır ve kilitlenir. Kapanma ve açma esnasında araya bir insan veya nesne girerse arada kalan insan veya nesneye zarar vermez, motor debriyajı sayesinde belirli bir kuvvetle iterek

HIZLI GEÇİŞ TURNİKELERİ

Hızlı geçiş gerektiren alanlarda kullanılmak üzere üretilmiştir. Estetik duruşları ile görselliğin öncelikli olduğu alanlarda kullanılması tavsiye olunur. Kart okuyucu üniteler ve LED ikaz eklentileri estetik olarak gizlenmiştir. Tek yönlü ve çift yönlü kullanılabilirler. Geçiş takibi sensörler aracılığıyla yapılmaktadır ve arada kişi kalmaya karşı koruma kontrolü vardır. 1 geçiş noktası için çift gövde kullanılmalıdır. Yan yana montajlar ile çok yollu geçişler sağlanır. (Gövdelere 2 kanat montajı yapılarak ayrı ayrı kontrol sağlanabilir.)

GL A1 TEKNİK ÖZELLİKLER

Enerji :110/220V. 60/50Hz. AC (%±10) 24V.DCBeklemede ~ 2W. Geçiş esnasında max.~ 65W.
Güç : Sisteme gelen enerji önce gürültü filtresi tarafından temizlenmektedir. Sistem “switchingmod“ teknolojisi ile desteklenmiştir.
Kanat Hızı : Ayarlanabilir hız seçeneği mevcuttur. GL A1’in 900mm genişliğindeki ve 10mm kalınlığındaki temperli cam için maksimum hızları aşağıda verilmiştir.
—Kanat Açılma Hızı: 1,8 saniye (3,0 saniye fabrika ayarı) (orijinal pozisyonundan (90°) (ileriye) hareket eder iken)
—Kanat Kapanma Hızı: 1,7 saniye (3,0 saniye fabrika ayarı) (orijinal pozisyonuna (90°) (geriye) hareket eder iken)
Kanat Özelliği : Tek kanatlı 10mm kalınlığında temperli cam (Ops. polikarbon veya akrilik). Kanat genişliği standart olarak 550mm veya 900 mm olup diğer ölçüler opsiyoneldir.
Gövde Özelliği : Gövdenin tamamı 304 kalite paslanmaz çelik (SS) olup yekpare silindirik gövdeden oluşmuştur.
Üst Kapak Özelliği: 10 mm kalınlığında temperli cam veya 20 mm kalınlığında Star Galaxy Black doğal granit (ops. 20 mm paslanmaz çelik veya diğer malzemeler).
İndikatör Özelliği : Yönlendirme indikatörü standart olarak mevcuttur; turnike gövdesi üzerinde bulunan yönlendirme göstergesi ile sistemin sinyalizasyonunu sağlar. Daire biçimli akrilik gösterge granit üst kapağın altında yer almaktadır. Sistem bekleme pozisyonunda iken mavi yanar. Sistemden geçiş izni verildiğinde geçiş yönünde yeşil yanarak kişinin geçiş yönüne doğru yönlendirilmesini sağlar. Kanat hareketine (açılma/kapanma) başladığında buzzer ile işitsel onay bilgisi verilir. Geçişe izin verilmediği durumlarda kırmızı, acil modunda iken yeşil yanar.
Ağırlık : ~58kg
Ölçüler : 1030mm(1020 cam üst kapak ile) x Ø230 x kanat uzunluğu (550 / 900mm)
Çalışma Isısı, nem oranı, IP Sınıfı, Ortalama arızasız geçiş sayısı : (-20°C) – (+68°C) (Ops:- 50°C ısıpozitifleme ile), RH 95% (±2%) yoğuşmasız), IP 44(Ops. P kanat versiyonlarında IP 56), 1M geçiş.
Sistem Özellikleri : Motor tahrikli bir sistemdir ve her iki yöne de kontrollü geçiş sağlayabilir. Ana hareket mekanizması DC motor ile sürülmektedir ve tork ayarı yapılabilmektedir. Geçiş sinyali alındıktan sonra hareketin devamı turnike motoru tarafından yapılır ve kanat geçiş yönüne doğru 90° açılarak geçiş sağlanır. Eğer kanat her hangi bir dirençle karşılaşırsa durur ve bir kez daha hareketlenmeyi dener. Engelleme devam ediyorsa alarm vererek kanadı serbest duruma geçirir. Reset pozisyonunun aktivasyonu manuel, zaman kontrollü veya dışarıdan sağlanabilir. Geçiş esnasında onay alındıktan sonra yönlendirme göstergesi ve buzzer ile görsel ve işitsel olarak kullanıcı yönlendirilir. Acil durumlarda kanat serbeste düşer.
Kontrol Sistemi : Kuru kontak (ground control) ile kontrol edilebilir. Her türlü access kontrol ünitesi (TCP/IP, parmak izi okuyucu, iris kontrol ünitesi, barkod vemanyetik terminaller) ile uyum içerisinde çalışır. RS232, RS485veya LAN (network) ile fonksiyonları kontrol edilebilir.
Reset Zamanı : Dip-switch üzerinden 6-12-18 sn. veya sonsuz olarak ayarlanabilir veya dışarıdan kontrol edilebilir.
Output Data : Geçiş yönünde output verisi üretilebilmektedir. Geçiş esnasında turnike meşgul sinyali verir.
Acil Modu : Acil durumlarda kanat önceden dip switch ile belirlenen yöne serbest geçiş vermektedir. Yangın ihbar sistemleri veya bir butondan kuru kontak ile kontrol edilebilmektedir. İndikasyonun yeşil yanması ve buzzer ile görsel ve işitsel olarak acil durum bilgisi verilmektedir.
Enerji Kesintisi : Enerji kesildiğinde kanat serbest kalır.
Mevcut Özellikler : Naturel (siyah) granit veya temperli cam üst kapak, indikatör
Opsiyonlar : GL A1 karşılık direği, akrilik veya polikarbon kanat, manuel kontrol ünitesi (RF veya kablolu), kart okuyucu, PC için interface ünitesi, separatör, alt pleyt, vb.

HG 02 GL TEKNİK ÖZELLİKLER

GENEL ÖZELLİKLER

Enerji: 110/220V. 60/50 Hz. AC (% ± 10), 24 V DC.
Single Ünite : Beklemede ~10 W, Geçiş anında max. ~39 W
Center Ünite : Beklemede ~ 10 + 10 W, Geçiş anında max.~ 39 + 39 W
Ölçüler Single Ünite : 1000 x 1020 x 300 + kanat boyu (275) mm
Center Ünite : 1000 x 1020 x 300 + kanat boyu (275 x 2) mm
Gövde Özellikleri: Her iki giriş bölümü yan cephe kaplamaları standart 304 DIN normunda grid satine paslanmaz çeliktir.
Kanatlar: RGB LED aydınlatmalı, 10 mm kalınlığında temperli cam
Üst Kapak Temperli: cam üst kapak (Ops. diğer materyaller)
Ağırlık: ~59 kg (single), ~77 kg (center)
Çalışma Isısı, Nem Oranı, IP Sınıfı:(-20°C) – (+68°C) (Ops:- 50°C ısı pozitifleme ile), RH 95% (±2%) yoğuşmasız), IP 44 iç ortam.

SİSTEM ÖZELLİKLERİ

İndikatör Özelliği: Cam üst kapağın altında aydınlatmalı akrilik panel bulunur. Beklemede, akrilik panel mavi; yetki verilmiş geçişlerde yeşil; yetkisiz geçiş teşebbüsü algılandığında veya alarm durumunda kırmızı yanar (ops. üst kapakta kayan asteroid animasyonlu indikatör).
Kontrol Sistemi: Kuru kontak (ground control) ile kontrol edilebilir. Ops. RS232, RS485 veya LAN (network) ile fonksiyonları kontrol edilebilir.
Entegrasyon: Her türlü geçiş kontrol ünitesi ve Jeton sistemleri ile uyum içerisinde çalışır.
Sistem Özellikleri: İki yönlü (bidirectional) hızlı geçişler için elektronik kontrollü hızlı kanat hareketli sistemdir.
Reset Zamanı Dipswitch üzerinden 3-6-9-12 sn. olarak ayarlanabilir.
Output Data: Geçiş sonrası geçiş yapılan yönleri belirten bir kuru kontak çıkışını ayrı ayrı her iki yön için de verir. Geçiş esnasında ise turnike meşgul sinyali verir.

FONKSİYONEL ÖZELLİKLERİ

Geçiş: Sistem çift yönlü (bi-directional) olarak çalışır.
Normalde kanatlar kapalı pozisyondadır. Kontrol ünitesinden geçiş yetkisi alındığında kanatlar açılarak yetkili tek kişinin geçişine izin vererek kapalı pozisyona döner. Devam eden yetkili geçişler için kanatlar kapanmadan geçişlerin tamamlanmasını bekler. Yetkisiz kişilerin geçiş alanına girmesi hali sensörler vasıtasıyla tespit edilir ve turnike görsel/işitsel alarm verir. Kanatlar henüz kapanmamışken yapılan yetkisiz geçiş girişimi halinde kanatlar kapanarak kişiyi engeller.  Her halükarda kişi açık kanatların önünde ise emniyet sensörleri devreye girerek kanat hareketini durdurur ve kanatların kişiye zarar vermesini engeller.
Geçiş Hızı :Kanat Açılma Hızı/Süresi: 0,5 sn; Kanat Kapanma Hızı/Süresi: 0,5 sn Nominal: ~30 – 60 kişi /dk
*Farklı geçiş kontrol sistemlerinin kullanımı geçiş sayısını değiştirebilir.
Acil Durum: Acil durumlarda ve güç kesilmesi anında kanatlar dahili batarya yardımı ile gövdenin içine girerek serbest geçişe izin verir.

SERTİFİKASYON

Uygunluk: CE, RoHS

OPSİYONEL AKSESUAR VE UYGULAMALAR

Opsiyonlar: Üst kapakta kayan asteroid animasyonlu indikatör, uzaktan kumanda alıcı- verici, manuel kumanda, jeton yuvası ve kovası ops., tanıtmalı jeton yuvası ve kovası, sayaç (resetli-resetsiz), kart okuyucu ayakları, fotosel alarm sensörü, PC için bağlantı ünitesi, RS485, RS232 ve LAN, sesli mesaj sistemi, alt pleyt, seperatör.

Not: Bir geçiş koridoru oluşturabilmek için minimum iki adet HG 02-S model turnikeye ihtiyaç vardır.

TP 201 TEKNİK ÖZELLİKLER

GENEL ÖZELLİKLER

Enerji: 110/220V. 60/50 Hz. AC (% ± 10), 24 V DC.
Single Ünite : Beklemede ~10 W, Geçiş anında max. ~39 W
Center Ünite : Beklemede ~ 10 + 10 W, Geçiş anında max.~ 39 + 39 W
Ölçüler Single Ünite : 1000 x 1020 x 300 + kanat boyu (275) mm
Center Ünite : 1000 x 1020 x 300 + kanat boyu (275 x 2) mm
Gövde Özellikleri: Her iki giriş bölümü yan cephe kaplamaları standart 304 DIN normunda grid satine paslanmaz çeliktir.
Kanatlar: RGB LED aydınlatmalı, 10 mm kalınlığında temperli cam
Üst Kapak Temperli: cam üst kapak (Ops. diğer materyaller)
Ağırlık: ~59 kg (single), ~77 kg (center)
Çalışma Isısı, Nem Oranı, IP Sınıfı:(-20°C) – (+68°C) (Ops:- 50°C ısı pozitifleme ile), RH 95% (±2%) yoğuşmasız), IP 44 iç ortam.
Minimum Geçiş Performansı : 15 milyon ve üzeri
İndikatörler : Yönlendirme indikatörleri standarttır.
Kontrol Sistemi : Kuru kontak (ground control) ile kontrol edilebilir. Her türlü access kontrol ünitesi ve jeton sistemleri ile uyum içerisinde çalışır. Ops. RS232, RS485 veya LAN (network) ile fonksiyonları kontrol edilebilir.
Geçiş Hızı : Mekanik Geçiş Kapasitesi-Standart Turnikeler için: Max.97 geçiş/dakika, Nominal 41 kişi/dakika
Motorlu Turnikeler için: Max. 48 geçiş/dakika, Nominal 29 kişi/dakika. İlk Hareket 0,3 saniyeden az
Standart Özellikler : Giriş ve Çıkış yönlerinde akrilik kapak altında kart okuyuclar için hazır montaj yerleri (Siparişte talep edilmek kaydıyla).
Opsiyon ve Aksesuarlar :Otomatik Düşen Kol, Motorlu Mekanik İlavesi, Uzaktan Kumanda Alıcı-Verici, Manuel Kumanda, Jeton Yuvası ve Kovası, Tanıtmalı Jeton Yuvası ve Kovası, Sayaç (Resetli-Resetsiz), Kart Okuyucu Ayakları, Fotosel Alarm Sensörü, Isı Pozitifleyici, Alt Pleyt, Özel Üst Kapaklar, Separatörler, RS232 / RS485 / LAN Arayüz Modülü.

VP 125 TEKNİK ÖZELLİKLER

Enerji : 110/220 V – 60/50 Hz. AC (% ± 10), 24 V DC. Beklemede ~11W. Max. ~65W.
Kanat :Ø33,7×1,5mm 304 kalite (ops. 316 kalite) paslanmaz çelik (ops. sert alüminyum mateloksal) borular arası akrilik kanat.
Ölçüler : 450 x 250 (+ kanat boyu 450-900) x 955 mm
Ağırlık : ~40kg
Gövde Özelliği : Dış ortam su korumalı gövde, 304 kalite (ops.316 kalite) orbital mat zımpara (ops. satine zımpara) desenli paslanmaz çelik.
Çalışma Isısı, nem oranı, IP Sınıfı : (-20°C) – (+68°C) (Ops:- 50°C ısı pozitifleme ile) RH 95% (±2%) yoğuşmasız) , IP 54 (Ops. IP 56).
Minimum Geçiş Performansı : 15 milyon ve üzeri
Sistem Özellikleri : Motor tahrikli bir sistemdir ve her iki yöne de çalışır. Geçiş sinyali aldıktan sonra kilidi açılır kanat 90 º hareket eder ve bekler. Zaman sonu veya kumanda ile geri gelip tekrar kilitlenir. Geçiş esnasında herhangi bir dirençle karşılaşırsa durur ve hafif geri gidip ileri devam eder. Bunu iki kez tekrarlar ve direnç devam ediyorsa alarm moduna girer. Acil durumlarda kanat serbest geçiş verir.
Kontrol Sistemi : Kuru kontak (ground control) ile kontrol edilebilir. Her türlü access kontrol ünitesi ve jeton sistemleri ile uyum içerisinde çalışır. Ops. RS232, RS485 veya LAN (network) ile fonksiyonları kontrol edilebilir.
İndikatörler : Yönlendirme indikatörleri standarttır. Giriş ve çıkış yönlerinde üst kapakta akrilik kapa altında kart okuyucular için hazır montaj yerleri (siparişte talep edilmek kaydıyla).
Opsiyon ve Aksesuarlar : Uzaktan Kumanda Alıcı-Verici, Manuel Kumanda, Jeton Yuvası ve Kovası, Tanıtmalı Jeton Yuvası ve Kovası, Sayaç (Resetli-Resetsiz), Kart Okuyucu Ayakları, Fotosel Alarm Sensörü, Isı Pozitifleyici, Alt Pleyt, Özel Üst Kapaklar, Separatörler, Kanat Camı Kumlama İşlemi, RS232 / RS485 / LAN Arayüz Modülü.